Rodut

Miten mukaan

Liity rotujärjestön jäseneksi

Toivomme sinunkin lähtevän mukaan aktiiviseen koiraharrastukseen ja osaavaan joukkoomme.

Liity sinäkin rotujärjestön jäseneksi!

Rotujärjestön jäsenenä saat jäsenetuna mm. 6 kertaa vuodessa ilmestyvän Pystykorva-lehden. Lehdestä saat tietoa järjestön ajankohtaisia asioista ja tapahtumista.

Pystykorva-lehdestä löydät myös artikkeleita koiranjalostuksesta, koulutuksesta sekä terveydestä. Jalostusneuvontamme auttaa sinua jäsenenä myös jalostukseen liittyvissä kysymyksissä ja pentuvälitys eräkaverin hankintaan ja kasvatukseen liittyvissä kysymyksissä.


Suomenpystykorvajaoston yhteystiedot

Pertti Saarenketo, puheenjohtaja
Koe- ja näyttelytoiminta
Leppälahti
Puh. 040 315 7035
pertti.saarenketo(at)millog.fi

Mika Tiihonen
Sääntö- ja koulutustoiminta
Hamina
Puh. 040 583 5339
mika.tiihonen(at)pp4.inet.fi

Pekka Tiainen
Venäjä-asioiden yhdyshenkilö
Kuhmo
Puh. 040-5047155
pekka.tiainen1(at)gmail.com

Juha Petteri Lehtonen
Hallituksen edustaja
Lieksa
Puh. 0400 547 769
jp.lehtonen(at)pp.inet.fi

Pekka Salomäki
Tiedottaminen ja markkinointi
Lapua
Puh. 050 564 2509
pekka.salomaki(at)gmail.com

Petri Siironen
Koe- ja näyttelytoiminta
Himanka
Puh. 0400 537 607
petri.siironen3(at)gmail.com

Thommy Svevar
Suomenpystykorvan jalostus
Sundom
Puh. 040 837 3881
thommy.svevar(at)wartsila.com

Toimimme myös alueellisina yhteyshenkilöinä ja tässä toiminnassa olemme mukana – sinua varten!

Kun tarvitset käytännön opastusta liittyen kokeisiin, näyttelyihin tai muuten vain tarvitset tietoa suomenpystykorva rodusta, voit ottaa yhteyttä kehen tahansa meistä!


Tukihenkilölista uusille kasvattajille ja harrastajille


Etelä-Pohjanmaa:
Rita Haapasaari, Evijärvi, 040 766 5324, rita.haapasaari(at)gmail.com
Timo Leppälampi, Ähtäri, 040 549 1302, timoleppis(at)gmail.com
Mika Pekkanen, Ilmajoki, 040 533 5876, mika.pekkanen(at)netikka.fi
Pekka Salomäki, Lapua, 050 564 2509, pekka.salomaki(at)gmail.com

Etelä-Savo:
Virpi Juslin, Heinävesi, 044 991 4578, virpi.juslin(at)gmail.com

Kainuu:
Pirjo Appelgren, Kuhmo, 040 508 6472, pirjo.appelgren1470(at)gmail.com

Keski-Pohjanmaa:
Petri Siironen, Himanka, 0400 537 607, petri.siironen3(at)gmail.com
Markus Huuki, Kannus, 0405178225, markus.huuki(at)gmail.com

Keski-Suomi:
Janne Koppelomäki, Multia, 0400 778 731, janne.koppelomaki(at)gmail.com
Pekka Kumpukallio, Laukaa, 045 886 9700, pekka.kumpukallio(at)gmail.com
Seppo Peltonen, Uurainen, 0400 645 504, seppopeltonen(at)windowslive.com

Kymi:
Sami Havia, Ruokolahti, 040 587 9093, sami.a.havia(at)gmail.com
Arto Sikiö, Ruokolahti, 044 0751 318, arto(at)sikio.net
Mika Tiihonen, Hamina, 040 583 5339, mika.tiihonen(at)pp4.inet.fi

Lappi:
Raimo Johansson, Tornio, 0400 290 726, raimo.johansson(at)suomi24.fi
Juha Korvanen, Sodankylä, 040 767 1486, juha.korvanen(at)pp.inet.fi
Markku Lahti, Kittilä, 0400 551 240, markku(at)riistatuulen.fi
Jorma Siivola, Rovaniemi, 0400 397 547, jorma.siivola(at)pp.inet.fi
Ati Hast, Kemi, 040 6433 731, ati.hast(at)ndt-inspection.fi

Pohjanmaa, Österbotten: (också på svenska)
Thommy Svevar, Malax, Vaasa, 040 837 3881, thommy.svevar(at)wartsila.com

Pohjois- Häme ja Etelä- Häme:
Jari Salminen, Pälkäne, 0400 253 114, jari.o.salminen(at)gmail.com

Pohjois-Karjala:
Marjut Härkin, Valtimo, 040 412 4633, marjut.harkin(at)gmail.com
Heidi Lahtinen, Joensuu/Eno, 050 543 0198, heidi.lahtinen(at)telemail.fi
Olavi Mustonen, Outokumpu, 040 564 8734, olaviamustonen(at)gmail.com
Jarmo Rissanen, Lieksa, 0400 597 428, j.h.k.rissanen(at)netti.fi

Pohjois-Pohjanmaa:
Markku Jalkanen, Kuusamo, 044 512 4337, markku.jalkanen53(at)gmail.com
Vilho Jokelainen, Muhos, 040 319 3141, vilho.jokelainen(at)luovi.fi
Marja Kontas, Kiiminki, 040 543 8382, marja.kontas(at)gmail.com
Teemu Moilanen, Pudasjärvi, 0400 374 296, teemu.moilanen(at)kontio.fi
Olli Silvennoinen, Vihanti, 040 311 0410, olli.silvennoinen(at)raahe.fi
Marika Tuomela, Haukipudas, 045 652 5911, kaartilaisen(at)hotmail.com

Pohjois-Savo:
Antti Korhonen, Siilinjärvi, 050 517 2108, antti.korhonen(at)kuopio.fi
Ville Körkkö, Pyhäntä, 040 556 7545, vs.korkko(at)luukku.com ( myös hirvikoira yhteyshenkilö)
Juha Prinkkilä, Leppävirta, 050 563 5983, juskup(at)gmail.com
Arto Kettunen, Kuopio, 040 9123 199

Satakunta:
Asko Ränkman, Rauma, 050 569 9221, asko.rankman(at)gmail.com
Jouko Antila, Pori, 044 71 41 302, jouko.antila(at)op.fi

Suur-Savo:
Matti Tarkiainen, Mäntyharju, 040 740 2056, matti.tarkiainen(at)luukku.com

Uusimaa:
Ilkka Nurmela, Nurmijärvi, 0400 421 242, ilkka.nurmela(at)nic.fi

Varsinais- Suomi:
Timo Häkkinen, Salo, 050 414 7906, timohak(at)hotmail.com


Tukihenkilöiden tehtävänä on auttaa paikallistasolla kokemattomampia harrastajia oikean astutusajankohdan neuvonnassa, sekä synnytykseen, pentuihin ja emän hoitoon liittyvissä asioissa.

Tukihenkilöiden kautta saa myös apua linnunhaukkukokeeseen (LINT) osallistumista suunniteltaessa, mm. tuomarien löytämiseksi.

Jos sinulla on halukkuutta toimia aloittelevan kasvattajan tai harrastajan tukihenkilönä, ilmoita yhteystietosi Pekka Salomäelle: p. 050 564 2509, pekka.salomaki(at)gmail.com